L, 1.10.2022

Rain Vääna süsinikusäästu digiteeriv idufirma kaasas 1,5 miljonit

Carl-Robert Puhm
, majandusajakirjanik
Rain Vääna süsinikusäästu digiteeriv idufirma kaasas 1,5 miljonit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rain Vääna (vasakul) ja Argo Rannamets.
Rain Vääna (vasakul) ja Argo Rannamets. Foto: Erakogu.

Eesti iduettevõte KWOTA kaasas 1,5 miljonit eurot, et digitaliseerida materjalide taaskasutusest tekkivat süsinikusäästu.

Täpsemalt on KWOTA eesmärk luua globaalne standard materjalide taaskasutusest tekkiva süsinikusäästu valideerimiseks ja sellega kauplemiseks.

Ettevõtte asutaja ja tegevjuhi Rain Vääna sõnul muudavad nad enda globaalse standardi loomisega materjaliturgu kardinaalselt. «Meil on selge visioon, kuidas käivitada globaalset muutust materjalide tootmise turul. Loome tootjatele materjalide taaskasutamisel turueelise ja seeläbi suurendame oluliselt ringmajandust,» ütles varem Ragn-Sellsi juhtinud Vääna.  

KWOTA teatel on nende potentsiaalne turg hiiglaslik, sest 51 protsenti maailma süsinikuemissioonidest tekib materjalide tootmisest ning praegu suundub neist materjalidest tagasi tootmisse vaid 8,6 protsenti. KWOTA soovib luua selge turueelise materjale taaskasutavatele tootjatele, tõstes oluliselt ringmajandusele keskenduvate ettevõtete kasumlikkust ja konkurentsivõimet, teatas ettevõte.

Vääna sõnul kavatsevad nad enda standardi luua NFT ja teiste Web3-tehnoloogiate baasil. «Taaskasutatud materjalide liikumine saab digitaalse ja usaldusväärse jalajälje, mis tagab süsinikusäästu raporteerimise ja kauplemise unikaalse turvalisuse,» selgitas Vääna.

Rahastusringi juhtinud Change Venturesi juhtivpartneri Yrjö Ojasaare sõnul on KWOTA meeskonnal olemas unikaalsed eeldused materjalide turgu muuta. «KWOTA loob süsinikukrediidi turul uued reeglid kahel viisil. Esiteks pööravad nad ümber seni konsultantide kasuks olnud 20:80 praktika ning muudavad selle kasulikuks süsinikuheitmete kasutajate jaoks. Teiseks muudab KWOTA taaskasutamise ka majanduslikult kasulikuks,» ütles Ojasaar.

Riskikapitalisti sõnul ühendab KWOTA suure positiivse keskkonnamõju märkimisväärse majandusliku võimalusega, kuna McKinsey, Bank of America ja teiste analüütikute hinnangul kasvab vabatahtlik süsinikukokkuhoiuga kauplemise turg 2050. aastaks 30 korda.

KWOTA asutajad on pikaajalise ringmajanduse kogemusega Rain Vääna ja Argo Rannamets. Praegu kuueliikmelisse tiimi on plaan poole aasta jooksul juurde värvata ligikaudu 15 arendajat ja kliimavaldkonna spetsialisti.

Märksõnad
Tagasi üles